';
side-area-logo

Ücretlendirme ve Ücret Yönetimi Danışmanlığı

Kurum içerisinde İnsan Kaynakları Departmanı’nın sorumluluğunda bulunan ve şirket içerisinde adil bir dağılımın sağlanmasını amacıyla oluşturulan Ücret Yönetim Sistemi ile birlikte hem şirket içerisinde ödenecek olan ücret düzeyini doğru bir şekilde saptayabilir hem de kurum içi ücret yapısını oluşturarak işgörenlere ödenecek ücretin belirlenmesinde etkili bir yol izleyebilirsiniz.

Kurum ihityaçlarının ve işgücü yapısının değişimine doğrudan bağlı olan ücretlendirme yönetimi; İnsan Kaynakları yönetimi fonksiyonlarından ayrı düşünülemediği gibi kurum içi ve kurum dışı etkenlerden çabuk etkilendiği için kurum içerisinde alanında uzman olan kişiler tarafından belirli aralıklar ile güncellenmesi gerekir.

Analiz Kariyer olarak uzman kadromuz ve İnsan Kaynakları alanındaki deneyimimiz ile birlikte, doğru analizleri gerçekleştirerek, kurumunuz için en doğru ve en kapsamlı Ücretlendirme ve Ücret Yönetim Sistemini kurmaktan ve yönetmekten mutluluk duyacağız.

İşletme ve işgören için farklı anlamlar taşıyan ücret; her iki taraf için de çok önemli bir kavramdır. İşletme için en önemli maliyet unsurlarından olan ücretin, doğru bir sistem ile hesaplanması ve yürütülmesi gerekmektedir. Var olan açık bir pozisyonunuza uygun bir işgöreni kurumunuza alabilmek ya da kurumunuzda var olan nitelikli personeli kurumunuzda tutabilmek için ücret yönetim sisteminizin adil ve objektif bir şekilde oluşturulduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda aktif işgörenlerinizin objektif olan ücret politikanız ile birlikte performanslarında pozitif bir gelişme görebilirsiniz.

Doğru ve adil bir ücret sistemi oluşturabilmek için önce kurum içerisinde bulunan tüm pozisyonların görev ve sorumlulukları, o pozisyona ulaşmak için gerekli olan kriterler çıkarılır. Eşit işe eşit ücret prensibinden yola çıkarak aynı ya da benzer pozisyona ait farklı sektörlerde ücret araştırması yapılır, dieğr sektörlerde var olan benzer pozisyonlar için ücret karşılaştırması yapılarak detaylı bir analiz gerçekleştirilir. İş Değerlemesi olarak adlandırılan bu sürecin doğru ve eksiksiz yapılması, daha çok sorumluluk ve/veya yetkinlik gerektiren işleren daha fazla ücreti hak etmesi ve işgörenin pozisyonun gerekliliklerine göre değerlendirilmesi gerekmektedir.

Eşitlik, Dengeli Ücret, Bütünlük ve Nesnellik gibi birçok Ücret Yönetim ilkesine dikkat ederek kurumunuza özel yapacağımız kapsamlı analizler ile siz de en doğru ve en adil Ücret Yönetim Sisteminizi kurabilir ve bu sistemin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Analiz Kariyer – Ücretlendirme ve Ücret Yönetimi Danışmanlığı hizmetimiz ile sizlerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız.