';
side-area-logo

Organizasyonel Eğitim Yönetimi

Organizasyonel Eğitim Yönetimi

Her geçen gün değişen ve gelişen dünyamızda, kurumlar var olan rekabet koşullarını zorlaştıracak birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Kısa veya uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için insan kaynağınızı doğru yönetmeniz; sizlerin bu zorlukları hızlıca atlatmanıza yardım edebilir.

Var olan insan kaynağınızı organizasyonel eğitim yoluyla hızlıca kurumunuza uygun hale getirebilir, işgörenlerinizin işinize uygun yeni yetenek ve beceri kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Peki, faaliyet alanınıza veya işgörenlerinize uygun eğitim ihtiyacını nasıl belirlersiniz? Kurumunuz bünyesinde bulunan insan kaynağınızın ne tür bir eğitime ihtiyaç duyduğunu anlamak her zaman çok kolay olmayabilir.

Organizasyonel Eğitim yoluyla; işe yeni alınan personeli işe alıştırılması, kendine güven kazandırılması, işin yapılması için gerekli yetenek ve becerilerin kazandırılması, işgörenin aidiyet duygusunun ve motivasyonunun arttırılması sağlanır.

Analiz Kariyer – Organizasyonel Eğitim Yönetimi ile öncelikle alanında uzman kadromuz sayesinde kurumunuza ait eğitim ihtiyaç analizi yapılır. Bu ihtiyaç analizinin temel amacı, kurumunuzun belirli bir süre içerisinde ihtiyaç duyduğu ve tamamlanması gereken tüm eğitimleri belirlemek ve bu kapsamda işgörenlerin ilerlemelerini ve tabiki kurumunuzun etkili bir şekilde büyümesini sağlamaktır. Analiz sonucunda var olan verilere ve raporlara göre kurumuza özel bir yıllık organizasyonel eğitim planınız oluşturulur ve tarafınıza sunulur.

Organizasyonel Eğitim Yönetimi hizmetimiz kapsamında kurum olarak hedeflerinize ulaşırken insan kaynağınız sürekli gelişmesine ve organizasyonel olarak tatmin seviyesini arttırmaya olanak sağlarsınız.

Analiz Kariyer olarak; İnsan Kaynakları Yönetimi alanındaki deneyimimiz ile  kurumunuzun organizasyonel eğitimin avantajlarından maksimum düzeyde yararlanabilmesi kapsamında profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.