';
side-area-logo

DAKA – Tuşba’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi %50 Hibe Destekli Elma Bahçeleri Programı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı teklif çağrısına çıktığı Tuşba’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi %50 Hibe Destekli Elma Bahçeleri programı ile Van ve Tuşba ilçesinde bulunan ve tarımsal üretimde üretkenlik ve verimliliğin sağlanmasını amaçlayan projelere destek vermeyi hedeflemektedir. Bölge çiftçisinin tarım sektöründe önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönelmesi için meyveciliğe uygun havzalarda kapama meyce bahçeleri kurulmasını sağlamayı konu alan proje başvuruları program kapsamında desteklenecektir.

Analiz Kariyer tecrübeli kadrosu ile ilgili program kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyacağımız programa ilişkin detaylı bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 26.02.2021

Azami Destek Oranı %50
Uygun Başvuru Sahipleri
  • ÇKS Kayıtlı Çiftçiler
Son Başvuru Tarihi 13.11.2020 – Saat: 17:00
Program Öncelikleri  

  1. Van İli Tuşba ilçesinde 20 ile 30 dekar arası kapama yarı bodur elma bahçelerinin tesis edilmesi.
  2. Tuşba ilçesinde elma üretim kapasitesini arttırarak elma yetiştiriciliğini ekonomik bir kazanca çevirmekElma üreticiliğinde Tuşba ilçesinde geleneksel olarak yapılan üretimden yoğun üretime geçişi sağlamak
  3. Rekabet piyasası oluşturarak bu şekilde yatırımların gerçekleşmesine katkıda bulunmak, rekabet gücü oluşturmak,  başta il ekonomisi olmak üzere bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak.
  4. İç ve dış piyasaya sürülecek nitelikte kaliteli elma yetiştirmek.
  5. Verim kabiliyetleri yüksek olan elma fidan çeşitlerinin kullanılacağı üretim modeli ile hedef bölgede diğer üreticiler için örnek bir işletme kurmak
  6. İstihdamda artış sağlanması

 

Başvuru için Gerekenler
  1. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)
  2. Mülkiyet durumunu gösterir belgeler ( Tapu kaydı,  gerekli ise muvafakatname,  kira sözleşmesi )
  3. Tarla başında yeterli miktarda sulama suyunun  bulunması