Bize Ulaşın: +90 (312) 922 09 51
Çankaya – Ankara,
Mustafa Kemal Mahallesi
2141. Cadde Molmed Plaza 15/5
e-mail:

Mülakat ve Özgeçmiş Hazırlama Eğitimleri

Mülakat Eğitimi

İş arama süreci bir tarafta iş arayan aday, diğer tarafta personel tedarik etmek isteyen işveren olmak üzere iki taraflı bir süreçtir. Mülakat ise iş hayatına atılan ilk adım, aday hakkındaki ilk izlenim, kısa sürede kapsamlı bilgi paylaşım platformudur. Diğer işe alım uygulamaları (testler, değerlendirme merkezi vb.) ile karşılaştırıldığında çok daha sık tercih edilen bir personel seçme yöntemidir. İş arama sürecine dâhil olan her adayın muhakkak birden fazla kez karşılaşacağı bir uygulamadır.

Mülakatla ilgili herkes az çok bilgi sahibidir ancak etkili mülakat teknikleri ve dikkat edilmesi gereken küçük ayrıntılar büyük fark yaratır. Ayrıca genellikle doğru bilinen pek çok yanlışlık adayları olumsuz durumlara sokabilir. Aday ve işveren arasında sağlıklı bir iletişim bağı kurulabilmesi için yüzeysel ve kulaktan dolma mülakat nasihatlerinden daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Genellikle 10-15 dakika kadar süren görüşmeler içerisinde zamanı etkin kullanarak tam ve sağlıklı bir iletişim kurmak için işverenlerin bakış açısını doğru okumak gerekir. Kendini tanıyan ve işverenin beklentilerine uygun olarak bireysel özelliklerini aktarabilen adaylar kendilerine uygun kariyer fırsatlarını kaçırmazlar. İkna ve kişisel iletişim iş hayatında önemli yer tutar, adayın kendine uygun kariyer fırsatlarının kapılarını açacak anahtar “kendi özellikleri” ve “işe uygunluğu” konusunda işverenleri ikna edebilmesidir.

Bir diğer kilit önemdeki konu ise “etkili ve amaca uygun özgeçmiş hazırlama”dır.


Özgeçmiş Hazırlama

İş arama sürecinde adayların firmalara ulaştığı ilk iletişim kanalı özgeçmiştir. Adayın sahip olduğu nitelik ve yetkinliklerin yazı yoluyla net, anlaşılır ve doğru bilgilere doğru yerde değinilerek hazırlanması başvurulara alınacak dönüşleri artırarak adaya uygun birçok iş seçeneği sunar. Aynı zamanda personel arayışındaki firmaların, adayın nitelik ve yetkinliklerine uygun pozisyonları için özgeçmişine ulaşılması kolaylaşır ve gelen tekliflerle yeni iş fırsatları da adayın iş seçeneklerini artırarak kendine en uygun kariyer planını oluşturmasına destek olur.

Yeterli bilgi ve düzene sahip olmayan özgeçmişler adayların firmalarla kurduğu ilk iletişim olan yazılı kanalı amacına ulaştırmayarak, adayın kendisine uygun olabilecek birçok iş fırsatını kaçırmasına ve kariyer planını oluşturabilmek için kısıtlı kaynaklar kullanmak zorunda kalmasına neden olur. Küçük hatalar sonucu kısıtlı kaynaklarla oluşturulan bir kariyer planı, yüksek ihtimalle tüm kariyer hayatını etkileyecek kayıplara ve yanlış kararlara yol açar.

Analiz Kariyer Akademi adaylara, kendilerine uygun iş ve kariyer fırsatlarının kapısını açacak iki temel anahtarı sunmak için mülakat ve özgeçmiş olmak üzere yazılı ve sözlü iletişim süreçlerini etkin yönetebilme yetisi kazandırmayı amaçlayan “işe dokunan” eğitimler sunar.