Bize Ulaşın: +90 (312) 922 09 51
Çankaya – Ankara,
Mustafa Kemal Mahallesi
2141. Cadde Molmed Plaza 15/5
e-mail:

Rastgele!
Analiz Kariyer

İş aramak balık tutmaya benzer. Pek çok kişi nasıl balık tutulacağını bilir, anlatır ancak sadece çok az insan isteği anda istediği balığı yakalayabilir. Çok iyi biliriz ki "başarmak doğru şeyi zamanında yapmaktır".

Kısacası iş arama sürecinde zamanın ve kaynakların etkin kullanılması başarı şansını artırır. Kaynakları etkin kullanmak için kendini ve fırsatları iyi analiz edebilmek gerekir. Hiç hesap etmeden önüne gelene öz geçmiş dağıtanlar için küçük bir örnek çözelim. 

Ankara 200.000'e yakın üniversite öğrencisi var. Her yıl 25 bin civarı mezun oluyor. Liseden sonra iş hayatına atılanları da katarsak ortalama 40 bin civarı taze kan her yıl Ankara okullarından iş dünyasına akıyor. Sadece OSTİM'de 50 bin iş yeri var. Bunun dışında holding temsilcilikleri, inşaat firmaları, savunma sanayi, teknoloji kolları, perakende işler, ofis işleri  ve kamu pozisyonları toplam 1,2 milyon civarında iş var.

Sizce kaç atışta bu 1,2 milyon işten size uygun olanı tam da personel ararken bulabilirsiniz? Tabi ki diğer 39.999 kişi de aynısını yaparken. Rastgele başvuru yapmak fırsatları çoğaltır gibi görünür ama belirsizliği azaltmaz. Bu durumda ilk işinizi eksik bilgiyle ve rastgele bir kararla seçmiş olursunuz.  

Hesaba boğulmayın profesyonellerden destek alın!