Bize Ulaşın: +90 (312) 922 09 51
Çankaya – Ankara,
Mustafa Kemal Mahallesi
2141. Cadde Molmed Plaza 15/5
e-mail:

Mülakatta bunları sorma!
Analiz Kariyer

Mülakata katılan adaylar en iyi performansı göstermek ister. Bu nedenle mülakat sonunda adaya yöneltilen “Sormak istediğiniz bir şey var mı?” sorusunu cevapsız bırakmaktan kaçınılır. Her hangi bir katkı sunmamak ya da soru sormamak pasif görünmek ya da konuyu anlamak ile eş görülür. Adaya göre bu bölümde sessiz kalmak en kötüsüdür. 

Aslında en kötü durum aşağıdaki yanlış soruları sorarak mülakatçının gözünde istenmeyen bir imaj oluşturmaktır. Peki, neleri sormaktan kaçınmak gerekir?

1. Şirketiniz ne tür bir iş yapıyor?

Mülakatçı elindeki gerçekten isteyen birini seçmek ister. Şirketin ne yaptığına dair hiçbir fikri olmayan biri olumsuz izlenim bırakabilir. 

Ne yapmalı: Şirketin somut bir faaliyeti (mümkünse güncel bir işi) ile ilgili kısaca bilgi edinerek mülakata gitmek ve sırası geldiğinde bu faaliyetin detaylarını öğrenmek istediğinizi belirmek daha faydalı olabilir.

2. Diğer iş alanlarına geçme imkânım olur mu? 

Aday başvurduğu işi geçici olarak düşünebilir. Ancak bunu mülakatçıya hissettirmek bu geçici işi almanıza yardımcı olmaz. Çoğunlukla da olumsuz etkiler. Benzer şekilde bu pozisyonda işe alınmazsam bana uygun başka işleriniz var mı gibi bir soru da benzer etki yapabilir. 

Aksine başvurduğunuz pozisyon için istekli ve odaklanmış görünmeniz daha etkileyici olur. Ayrıca bu şirketin size başka bir pozisyon önermesinin önünde engel de değildir. 

Ne yapmalı: İlerleme ya da yükselme imkânlarını sormak daha mantıklı görünüyor. 

3. İzinler, hastalık izinleri, tatiller üzerine sorular sormak

Şöyle bir düşünün karşınızda daha işi almadan dinlenme zamanlarını planlayan biri olsa siz ne yapardınız? Özel bir sağlık sorunu, engellilik hali ya da diğer bir gereklilik olmadıkça izin konularını işe alım görüşmelerinde gündeme getirmemek faydalı olur. 

Ne yapmalı: Bu konudaki merakınızı bir sonraki aşamada gidermek üzere sabretmek daha iyi sonuç verebilir. 

4. Sizce nasılım? İşi alacak mıyım?

Mülakatın sonunda böyle bir bomba patlatmak tüm sürecin sonuçlarını etkileyebilir. Bunu sorgulamanız mülakatçıyı rahatsız eder. Daha kötüsü bu kendine güven eksikliğine yorulabilir. En iyisi nasıl bir sonuç alacağınızı bir süre merak etmeye alışmaktır. 

Ne yapmalı: Sonucu ne zaman ve hangi yöntemle öğrenebileceğinizi sormak çok daha profesyonel bir etki bırakabilir.